Pár gondolatot szeretnék leírni eddigi tapasztalataimról, a bélgyulladásban szenvedők aranyér és más végbélpanaszainak esetleges segítségére céljából.
Mi a bélgyulladás? Annyit hallani róla.
A bélgyulladás, a Colitis ulcerosa, Crohn betegség autoimmun folyamat, azaz az immunrendszerünk a saját testünket, különböző szerveinket támajda meg. Hatása főleg a Crohn betegség esetén a végbélben is igen gyakori. A gyulladás különböző módon terjed ki a nyálkahártyára, a bőrre, az izomra, egyéb szövetekre.
Milyen végbélproblémát okoz a bélgyulladás?
A bélnyálkahártya területén a végbélgyulladás leginkább fekélyekkel, fokozott, nyákos-gennyes váladékozással, vérzéssel, hasmenéssel, a váladék és a gyulladás okozta fokozott székelési ingerrel és idegentest-érzéssel, gyulladt aranyér szerű duzzanattal jár.
A bél felől a végbél falában, akár attól messzebb is gennygyülemek, tályogok alakulnak ki, melyek gyakran maradandó, igen bonyolult, összetett járatokká, sipolyokká alakulnak a végbél bőre, de nemritkán a hasüreg, a kismedence és a hasfal felé is.
A bőrön a folyamatos váladékozás, gyulladás következtében akár a sipolyoktól függetlenül is különös növedékek és berepedezések jelennek meg, melyek tovább fokozzák a diszkomfortot.
Milyen hatással van bélgyulladás a végbél záróizmára?
A bélgyulladás okozta záróizom-eltérések is többfélék. Egyrészről a többszöri tályog- és sipolyműtétek okozta esetleges sérülés ronthatja a záróizom-működést. Másrészt az izomra ható idült gyulladás hatására a záróizom hegesedni, szíjasodni kezd, ennek hatására mind a székeléskor szükséges ellazulás, mind a híg széklet visszatartásakor szükséges fokozott összeszorítás nehezedik. Ezzel mind végbélrepedés, mind a bőr berepedezés, mind a nehezebb visszatartás miatt az akár láthatatlan mennyiségű váladékozás, székletcsorgás okozta irritáció fokozódik, amely ingerre a záróizom (hogy bent tartsa az irritáló váladékot) egy állandó fokozott szorítással válaszol.
Ennek hatására egy nem nagyon erős, de alattomosan állandó záróizom-összeszorítás, majd emellett a gyulladás okozta hegesedés következtében egy állandó, már alig vagy egyáltalán nem befolyásolható záró”izom”-feszülés alakul ki. Ebben az állapotban már maga a feszülés nem is igazán érzékelhető.
A gyengült, de feszes izmon keresztüli hasmenés, váladékozás, és a gyulladás okozta folyamatos idegentestérzés, gyengült ellenállású, repedéses, sipolyos, kinövéses bőr állandó érzékenységet, végbélfájdalmat, diszkomfortot, váladékozást okoz.
Mi újság a kezeléssel?
A gyulladásos bélbetegség gyógyszeres kelezése folyamatosan fejlődik, és a sebészi kezelés is gyakran bravúros, viszont ezek ellenére is a végbél funkciója gyakran lassan, de visszafordíthatatlanul, egyre csak romlik. Nem ritkán a folyamat végeként, hogy a tényleg folyamatos kínoknak, pelenkázásnak, a mindennapi normális életet lehetetlenné tévő állapotnak vége lehessen, a bél hasfalra való “kiültetése”, a végbél kiírtása is szóba kerül.
Mit tehetünk, ha mégsem ilyen súlyos a helyzet?
Szerencsére egyre többen maradnak meg a hasmenés, idegentestérzés, sokszori fájdalmas székelés, berepedés vonalon 1-2 tályogos, sipolyos epizóddal, minimális izomhegesedéssel. Kérdés ilyenkor, mit lehet tenni, ha a belgyógyászati kezelés nagyrészt rendben van, aranyér híján sebészetileg sincs teendő, viszont állandó diszkomfort, végbélfájdalom, székelési probléma áll fenn.
A hasmenés, a gyulladás és a váladékozás okozta irritáció hatására az addig sem megfelelő székelési “túlérzékenység” és reflex működése fokozatosan tovább romlik, egy idő után ezeknek az ördögi körét egyre nehezebb uralni, megszakítani. Állandó székelési inger és záróizomgörcs alakulhat ki, aminek hatására a híg széklet is egyre nehezebben, fájdalmasabban távozik. Nyomán rendszeres végbélrepedés, kinövések, gyulladások alakulnak ki, melyek tovább rontják a mindennapi komfortot.
Ki segít?
Viszont a tapasztalatom szerint ebből a helyzetből ki lehet lépni azáltal, ha a kóros folyamatokat megértve mind a fokozott székelési inger érzékelésére, mind a helytelen székelési reflexekre fokozott figyelmet fordítunk és speciális lépéseket teszünk ezek megváltoztatására.
Sokan hiszik, hogy hígabb széklet nem is okozhat székelési nehézséget, és ez, sajnos, a fellelhető információk, tanácsok csekély mennyiségén és silány minőségén is meglátszik, érdemi segítséget ezzel kapcsolatban különösen nehéz találni.
Másrészt a gasztroenterológus ebben az esetben általában a vastagbél, a sebész a végbél gyulladásával és annak szervi következményeivel foglalkozik. A gyulladás okozta székelési panaszok igazából alapvetően egyiknek sincs a figyelem középpontjában, így az ilyen problémákban szenvedők a Magyarországi Crohn-Colitises Betegek Egyesülete áldozatos munkáján kívül gyakran magukra maradhatnak.
Milyen segítséget kap Ön egyedülálló módon?
Összegyűjtöttem eddigi tudásomat, tapasztalataimat, és a témáról Hasmenés aranyér nélkül címmel külön könyvet írtam, ami az eddigi vélemények alapján nagy segítséget nyújt hasmenés okozta végbélpanaszok megelőzésében, a panaszok csillapításában.
Amennyiben érintett a témában, az eddigi élettapasztalatai alapján szükségét érzi a felkészülésnek, érdemes Önnek a könyv anyagát megismernie, gyakorolnia!
Kedves Véleményező!
A Hasmenés aranyér nélkül című könyvet az email címével feliratkozva tudja alább részenként elolvasni, véleményezni a feliratkozáskor kapott emailben lévő hivatkozásra kattintva.
A véleménye után tudja a következő fejezettel folytatni. Fáradozását előre is köszönöm.
Jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel.
Dr. Bánfalvi Péter